Odpust parafialny 08.09.2016 Sanok Dąbrówka

UROCZYSTOŚĆ NARODZENIA NMP 08.09.2016

 

    Uroczystość odpustowa w bieżącym roku miała wyjątkowy charakter, ponieważ nasza parafia przeżywa Jubileusz 50- lecia powstania. Parafia Sanok – Dąbrówka została powołana dekretem JE Ks. Biskupa ordynariusza Ignacego Tokarczuka z dniem 1 września 1966 roku. Na wniosek pierwszego proboszcza, ks. Władysława Stanka, JE Ks. Biskup I. Tokarczuk dekretem nr 1784/71 z 17 sierpnia 1971 roku ustanowił odpust parafialny na 8 września z przywilejem przenoszenia go na osiem dni przed lub po Uroczystości Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Od 1 lipca 1978 roku obszar parafii powiększył się o miejscowości Sanoczek, Czerteż i Zabłotce.

    W dniu odpustu parafialnego uroczystą Eucharystię w kościele parafialnym o godz. 11.00 sprawowali: ks. prałat Feliks Kwaśny, ks. Stanisław Fedak, o. gwardian Bartosz Pawłowski i proboszcz ks. Michał Błaszkiewicz. Świąteczną homilię wygłosił główny celebrans, były proboszcz parafii p/w Chrystusa Króla, ks. prałat Feliks Kwaśny. Na początku kaznodzieja rozwinął wątek Uroczystości Narodzenia NMP, która swój początek ma w czasach starożytności chrześcijańskiej. Przywołał także liczne wezwania modlitewne Matki Bożej, aby pokazać znaczenie Święta Matki Bożej ,,Siewnej” dla Kościoła. W dalszej części homilii zostały przypomniane wydarzenia z historii sanockich parafii i kościołów. Kaznodzieja szczególnie podkreślił fakt ,,maryjnego” charakteru naszej parafii, która jako jedyna w naszym mieście ma wezwanie związane z Matką Bożą. Została przypomniana historia dzielnicy Dąbrówka oraz najważniejsze chwile z dziejów naszej parafii. Na koniec ks. F. Kwaśny wezwał do dziękczynienia za wszystkie otrzymane łaski i za Boże błogosławieństwo, które towarzyszyło naszej wspólnocie w ciągu półwiecza istnienia parafii.

    Zakończeniem Mszy św. odpustowej była Procesja Eucharystyczna wokół kościoła parafialnego.

   Uroczysta Eucharystia związana z tytułem kościoła parafialnego była sprawowana także dla wiernych o godz. 18.00. Celebransami byli: ks. proboszcz Michał Błaszkiewicz, ks. Stanisław Fedak i ks. Jacek Magoń. Także podczas tej Mszy św. ks. prałat Feliks Kwaśny wygłosił homilię. Po raz pierwszy podczas liturgii śpiewał chór parafialny w nowym składzie pod kierunkiem ks. Damiana Toczka.

Zapamiętaj mnie (90 dni)

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Parafia Narodzenia NMP w Sanoku - Dąbrówce, siedziba: Sanok, al. Najświętszej Maryi Panny 18.