,,MAJÓWKA” PRZY GROCIE NMP 31 MAJA 2018''

W ostatnim dniu maja 2018 roku nabożeństwo majowe ku czci Najświętszej Maryi Panny miało wyjątkową oprawę. Odbywało się obok kościoła parafialnego przy Grocie Matki Bożej z Lourdes.

  
Na tę ,,majówkę” zaprosił parafian Chór MIRIAM. Program wieczoru wypełniły pieśni maryjne wykonywane zarówno przez Chór, jak i wspólnie z uczestnikami nabożeństwa, maryjne utwory instrumentalne i recytacja wierszy. Na zakończenie głos zabrał proboszcz ks. prałat Michał Błaszkiewicz. Wieczór maryjny zakończyło wspólne odśpiewanie Apelu Jasnogórskiego.

   
Chór MIRIAM (wzmocniony kilkoma głosami osób z innych sanockich parafii) został przygotowany przez p. Antoniego Wojewodę i p. Łukasza Wojewodę. Utwory chóralne opracował i chórem dyrygował p. Antoni Wojewoda. Partie solowe wykonali: Grażyna Wilk i Łukasz Wojewoda. Oprawę instrumentalną tworzyły: organy – Łukasz Wojewoda i skrzypce – Monika Wojtowicz. Wiersze recytowały: Roksana Lorenc, Emilia Mitadis i Amelia Tretowicz. Historię nabożeństw majowych przedstawiła Elżbieta Kocyłowska. Nad stroną techniczną czuwał Konrad Kall.

   
Kościół czcił Maryję w maju, najpiękniejszym miesiącu roku, już od wielu wieków.  W formie nam znanej nabożeństwo majowe zostało odprawione po raz pierwszy we Włoszech w 1784 roku. Dotarło do wielu krajów w XIX stuleciu dzięki jezuitom. Pierwsza ,,majówka” na ziemiach polskich została odprawiona w Tarnopolu w 1827 roku.

   
Nabożeństwa majowe w naszej parafii są odprawiane od 1967 roku. W 1983 roku została zbudowana Grota Matki Bożej z Lourdes, w której do cokołu figury Maryi przytwierdzono czarny kamień przywieziony ze skały w Lourdes przez ówczesnego proboszcza ks. Antoniego Szypułę. Jak notuje kronika parafialna, plenerowe nabożeństwo majowe odbyło się 3 maja 1991 roku przy ustawionej wtedy na cmentarzu parafialnym figurze Matki Bożej (obecnie figura znajduje się na Alei NMP obok cmentarza). [EK] 


GALERIA    

Zapamiętaj mnie (90 dni)

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Parafia Narodzenia NMP w Sanoku - Dąbrówce, siedziba: Sanok, al. Najświętszej Maryi Panny 18.