''Anioły mają głos'' - warsztaty w Rzepedzi - opinie uczestników

,,ANIOŁY MAJĄ GŁOS” to projekt wyłoniony w konkursie grantowym w ramach Podkarpackiej Edukacji Kulturowej, realizowany w ramach Programu ,,Bardzo Młoda Kultura 2016 – 2018” ze środków Narodowego Centrum Kultury. Brzmi dość skomplikowanie, ale tylko na papierze. W praktyce były to cykle zajęć artystycznych dla dzieci, prowadzone przez fachowców, a koordynowane przez polonistkę z II LO Jolantę Mazur – Fedak.

    Projekt adresowany był do dzieci w wieku 6 – 17 lat, śpiewających w scholii parafialnej w Sanoku – Dąbrówce pod opieką księdza Damiana Toczka. Celem projektu było podniesienie kompetencji kulturowych i muzycznych poprzez warsztaty fotograficzne, wokalne, dramy i emisji głosu, zajęcia rękodzieła artystycznego i tańca. Dzieci i młodzież podczas dwóch weekendów (we wrześniu i październiku)spotkały się z fachowcami w wymienionych dziedzinach i pod ich kierownictwem odbyły łącznie pięciodniowe warsztaty z różnych dziedzin.

    Prowadzący warsztaty reprezentowali różne instytucje kultury i ośrodki edukacji z Sanoka i okolic: II Liceum ogólnokształcące (Jolanta Mazur – Fedak), Muzeum Budownictwa Ludowego Skansen (przewodnicy po MBL), Koło Fotografików Sanockich (Marian Kozioł), Państwowa Szkoła Muzyczna w Sanoku i Szkoła Muzyczna w Dydni (Elżbieta Przystasz), Młodzieżowy Dom Kultury (Anna Stapińska), Przedszkole Samorządowe(Karina Markowska I zastępstwo Dorota Bujwid) oraz Parafia Narodzenia NMP w Sanoku – Dąbrówce (ksiądz Damian Toczek – prowadzący scholę).

    Spotkania i zajęcia edukacyjne poza umiejętnościami i wiedzą miały służyć integracji wielu różnych środowisk: świeckich i kościelnych, miejskich i wiejskich; i niwelować różnice pomiędzy nimi, proponując wspólne przedsięwzięcia edukacyjne i zabawę. FZ

   /,,Tygodnik Sanocki” – 10 listopada 2016/.

 

OPINIE:

Warsztaty w Rzepedzi, i wcześniejsze w Skansenie, były dla mnie nowym i zarazem ciekawym doświadczeniem. Po raz pierwszy mogłam uczestniczyć w tego rodzaju projekcie, który odbył się w naszej parafii. Projekt pomógł nam lepiej się poznać i zbliżyć się do siebie. Po za tym zajęcia były prowadzone bardzo ciekawie. Można było także się przy tym dobrze bawić ale i też nauczyć rzeczy związanych ze śpiewem. W Skansenie mogłam się za to dowiedzieć więcej o pracy fotografa i robieniu poprawnie zdjęć. Podczas zwiedzania Skansenu mogłam uzupełnić swoją wiedze o kolejne, nowe informacje. Moim zdaniem, te warsztaty dały scholi szanse na dalsze rozwijanie się pod względem muzycznym. Dla mnie ten czas na warsztatach nie był zmarnowany lecz fajnie i miło spędzony.. Szkoda tylko, że warsztaty trwały jedynie 3 dni a nie dłużej.
Paulina Zubel

Od dnia kiedy zostałam zapoznana z projektem, byłam bardzo nim zaintrygowana. Już podczas pierwszego etapu realizacji tego programu, można było wyczuć miły nastrój panujący wśród naszej scholi. Dzięki wykładom z fotografii mogliśmy zgłębić tą trudną sztukę, a zarazem doszlifować nasze zdolności w tejże dziedzinie. Z kolei trzydniowe warsztaty przeprowadzone w Rzepedzi były dla mnie, jak również i reszty uczestników, wyjątkowym, a wręcz niezapomnianym przeżyciem. Warsztaty były dla nas szansą doskonalenia naszego śpiewu, poznania gry aktorskiej, jak i rozwinięcia się również w innych dziedzinach, na przykład tańcu. Niezaprzeczalne również jest to, iż była to okazja do zintegrowania się wszystkich uczestników programu, bo tak naprawdę,, pomimo regularnych spotkań nie zawsze znajdzie się czas, by z wszystkimi porozmawiać. Jestem zdania, że projekty, takie jak ten mają duże znaczenie dla naszej parafii i samej scholi. Nie dość, że są pewną formą nauki, to dają możliwość do jednoczenia się ludzi z różnych kategorii wiekowych. Osobiście, bardzo dobrze oceniam ten projekt i mam nadzieje, że dane mi będzie powtórnie w nim uczestniczyć.
Weronika Zubel

 

   ,,W dniach 21- 23 października 2016 r. dzieci należące do parafialnej scholii, noszącej piękną nazwę ,,Adonai”, wzięły udział w muzyczno – kulturowych warsztatach w Domu Rekolekcyjnym w Rzepedzi. Odbyły się one w ramach projektu ,,Anioły mają głos”, którego autorką była pani dr Jolanta Mazur – Fedak.

    Podekscytowanie i uśmiechy na twarzach widoczne były już w autokarze, kiedy to dzieci głośno i radośnie wyśpiewywały ,,Błogosław duszo maja Pana!”

   Plan warsztatów był napięty. Na początek, wszyscy uczestnicy, ubrani w błękitne koszulki z nadrukiem ,,Anioły mają głos”, rozśpiewywali swoje głosy podczas zajęć wokalnych, prowadzonych przez panią dr Elżbietę Przystasz. Wieczór zakończył się projekcją wzruszającego filmu pt. ,,Cudowne dziecko”.

    Następny – sobotni dzień, ponownie dostarczył dzieciom moc wrażeń i radości, dzięki warsztatom dramy, emisji głosu, rękodzieła artystycznego (decoupage) i tańca. Podczas wszystkich zajęć dzieci były niesamowicie zaangażowane, starając się nauczyć jak najwięcej.

    Niedziela była ostatnim dniem spotkania. Rozpoczęła się Mszą świętą, na którą przybyli rodzice uczestników. Potem dzieci dały krótki koncert dla przybyłych gości, który zakończył ten niezapomniany wyjazd.

    Nie sposób oddać tu atmosfery panującej wśród uczestników podczas tych trzech dni, przepełnionych śpiewem, życzliwością, dobrocią i radością. Jak podkreślał ks. Damian Toczek, opiekun grupy, głównym celem – oprócz zdobywania doświadczeń kulturowych- była integracja dzieci, pogłębienie ich dobrych wzajemnych relacji. Na zakończenie warsztatów, uczestnicy wypełnili ankietę oceniającą to wydarzenie. Wszyscy wyrażali życzenie przeżycia takich chwil ponownie.

    Za stworzenie możliwości uczestnictwa naszych dzieci w warsztatach, wielkie podziękowania dla pani Jolanty Mazur – Fedak – autorki projektu oraz ks. Damiana Toczka – opiekuna scholii – składają wdzięczni rodzice”.
Agnieszka Kopiec

 

 

 ,,W dniach 21 – 23.10.2016 r. nasza schola parafialna wzięła udział w programie projektowym pod nazwą ,,Anioły mają głos”. Pod czujnym okiem ks. Damiana wyjechały na trzydniowe warsztaty muzyczno – kulturowe do Domu Rekolekcyjnego w Rzepedzi.

    Dzieci z radością, ciekawością i satysfakcją brały udział we wszystkich warsztatach. Z wielkim zaangażowaniem wykonywały wszystkie zadania, ćwiczenia i polecenia. Bardzo chętnie ze sobą współpracowały. Słuchały mądrych rad i zasad. Zadawały dużo pytań. Były ciekawe nowych doświadczeń. Za każdym razem uczyły się czegoś nowego, używały do tego swojej wyobraźni, fantazji i pomysłowości, ale jak również bardzo dobrze wspólnie się przy tym bawiły. Z dużym zapałem, starannością i dokładnością wykonywały swoje prace z rękodzieła artystycznego – decoupage. W wzajemnością sobie pomagały, były dla siebie miłe i życzliwe. Każda praca była wykonywana pomysłowo, ciekawie i bardzo pięknie. Warsztaty z tańca dały dzieciom równiez dużo radości. Z zadowoleniem uczyły się nowych kroków. Wspólnie razem potrafiły się świetnie bawić, tańczyć i śmiać. Z wielkim zapałem i radością uczyły się nowych pieśni i kolęd. Z ciekawością i zainteresowaniem oglądały film pt. ,,Cudowne dziecko”.

   Mimo dużo zajęć dzieci nie skarżyły się na zmęczenie, tylko tryskały nową energią i z niecierpliwością czekały na następne zajęcia. Na takich warsztatach dzieci bardziej się poznają, integrują ze sobą, pomagają sobie wzajemnie.

   Miło było patrzeć na radosne, uśmiechnięte, pogodne, zadowolone i szczęśliwe buzie dzieci. Tego typu warsztaty powinny być organizowane częściej, nie raz, ale co najmniej trzy razy do roku.”

Irena Błażejowska.

 

Więcej o Warsztatach i zdjęcia na stronie: http://www.pek-ck.pl/a-33-anioly-maja-glos-warsztaty-w-rzepedzi

Zapamiętaj mnie (90 dni)

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Parafia Narodzenia NMP w Sanoku - Dąbrówce, siedziba: Sanok, al. Najświętszej Maryi Panny 18.