Sanok Dąbrówka

 Niedziela Palmowa 13.04.2014


1. Dziś Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej, rozpoczyna się Wielki Tydzień. Podczas Mszy Św. poświęcenie palm. Jutro spowiedź wielkopostna w naszej parafii: przed południem od 10.oo – 12.oo tylko w kościele parafialnym; po południu w kościele paraf. od 15.oo – 18.oo a w Sanoczku i Czerteżu od 15.3o -  17.3o.  Prosimy, by nie odkładać spowiedzi na ostatnią chwilę. We wtorek i środę całodniowa okazja do spowiedzi w kościołach w centrum miasta. Również jutro przed południem przyjdziemy z Komunią Św. do chorych, którzy do dziś zostaną zgłoszeni.                        

2.
Dzisiejsza niedziela obchodzona jest jako Światowy Dzień Młodzieży. Młodzież z naszej archidiecezji modli się dziś w Leżajsku. Módlmy się za młodzież,  aby trwała przy Chrystusie i ciągle odnawiała swoją przyjaźń z Panem Bogiem.

3.
Przed kościołem zapowiadana zbiórka do puszek dla poszkodowanej przez pożar rodziny w Lisznej. Jutro w telewizji Polsat, o godz. 20.1o, można będzie obejrzeć film „PASJA”. Felietonista W. Wencel w najnowszym „Gościu Niedzielnym”  napisał „Dokonana przez Mela Gibsona ekranizacja Drogi Krzyżowej nie ma sobie równych w historii kina… poraża realizmem, a jednocześnie głębią chrześcijańskiej symboliki. Film można oglądać wielokrotnie i wciąż odkrywać w nim nowe detale, które otwierają przestrzeń kontemplacji”  W związku z tym nie wyświetlimy dziś tego filmu w naszym kościele.

4.
W tym tygodniu obchodzimy Święte Triduum Paschalne. Zachęcamy do licznego udziału w nabożeństwach wieczornych, przyjmowania Komunii Świętej i przeżywania tych dni godnie i w duchu wiary. Wyłączmy wszelkie odtwarzacze muzyczne i inne media. Rodziców prosimy, by zatroszczyli się o atmosferę religijną  w domu podczas tych świątecznych dni.
WIELKI CZWARTEK – dzień ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa. Msza Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.oo. Po Komunii Św. Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Ciemnicy upamiętniającej pojmanie Pana Jezusa. Następnie odśpiewamy Gorzkie Żale i adoracja do godz. 22.oo. W Wielki  Czwartek w katedrze w Przemyślu, przed południem, odprawia się Mszę Św. Krzyżma, podczas której pobłogosławione są oleje używane do namaszczenia chorych, do chrztu i bierzmowania.
WIELKI  PIĄTEK  -  dzień upamiętniający mękę i śmierć Chrystusa. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie odprawia się Mszy Św. Adoracja od godz. 8.3o – 13.oo i od 15.oo – 24.oo dla Róż Żywego Różańca, natomiast od 13.oo – 15.oo dla wszystkich chętnych, szczególnie dzieci ze szkoły podstawowej. Liturgia wieczorna rozpocznie się o godz. 18.oo. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego.  Na godz. 20.3o zapraszamy na Drogę Krzyżową ulicami naszej parafii: kolejne stacje wzdłuż ul. Piastowskiej, następnie ul. Mokrą, ul. Pomorską i zakończenie na styku ul. Piastowskiej i Pomorskiej. Prosimy zabrać lampiony. W piątek obowiązuje post ścisły, czyli jakościowy i ilościowy i nie ma od niego dyspensy: powstrzymujemy się od pokarmów mięsnych i tylko raz jemy do syta. Zachęcamy do zachowania postu także w Wielką Sobotę.
WIELKA  SOBOTA -  dzień adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Łączymy się w bólu z Matką Bożą po śmierci Jezusa. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, obowiązuje nadal cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 8.3o – 19.oo bez przerwy. Godziny czuwania modlitewnego dla Róż Żywego Różańca, ministrantów i lektorów na W. Piątek i W. Sobotę znajdują się w najnowszym numerze gazetki parafialnej „Nasza Królowa”. Święcenie pokarmów od godz. 9.oo – 13.oo, co pół godziny. Uroczysta  liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się o godz. 19.oo.

5. WIELKANOC
– dzień Zmartwychwstania Pańskiego. Msza Św. rezurekcyjna o godz. 6.oo. Prosimy o przygotowanie chorągwi, baldachimu i feretronów. Następne Msze Św. o godz. 9.3o i o 11.oo. W poniedziałek wielkanocny w kościele parafialnym Msze Św. o 7.3o, 9.3o i 11.oo. Zarówno w pierwszy, jak i w drugi dzień świąt, nie będzie Mszy Św. po południu.

6.
W W. Piątek i W. Sobotę zapraszamy wszystkich chętnych na godz. 8.oo na jutrznię czyli wspólnotową modlitwę psalmami.

7.
W Wielki Piątek rozpocznie się Wielka Nowenna przed Świętem Miłosierdzia Bożego. Zapraszamy na wspólną modlitwę w W. Piątek  i W. Sobotę na godz. 15.oo, a w Wielkanoc  i drugi dzień świąt po Mszy Św. o godz. 11.oo. Natomiast w pozostałe dni nabożeństwo to będzie odprawiane po wieczornej Mszy Św.

8.
Spotkanie organizacyjne wszystkich lektorów i ministrantów przed świętami będzie w czwartek o 10.oo.

9.
Bardzo prosimy o uporządkowanie grobów na cmentarzu i obejścia kościoła. Zachowajmy porządek.

Módlmy się za naszą Ojczyznę i Kościół święty za przyczyną  św. Michała Archanioła:

Święty Michale  Archaniele, wspomagaj nas w walce,
a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną.
Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy,
a Ty, Wodzu niebieskich zastępów,mocą Bożą strąć do piekła szatana i inne duchy złe,
którena zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą.
AMEN

. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy nowy rok liturgiczny i jednocześnie Adwent, czas radosnego oczekiwania na przyjście Chrystusa Pana. Włączmy się w adwentowe czuwanie, zwłaszcza przez udział w roratach oraz przyjmowanie Komunii Św. Od wielu pokoleń w Polsce, w czasie Adwentu, powstrzymywano się od udziału w zabawach i spożywania alkoholu. W kościele parafialnym roraty odprawiamy w dni powszednie o godz. 17.oo. Na roraty szczególnie  zapraszamy dzieci ze szkoły podstawowej, zwłaszcza klasy drugie, gimnazjalistów przygotowujących się do bierzmowania. Tegoroczne Roraty będziemy przeżywać przypominając  świętych i błogosławionych, którzy pomagali biednym. Dzieci prosimy o przybycie do kościoła 15 minut przed rozpoczęciem Mszy Świętej i zabranie lampionów. Postarajmy się też o adwentowy wystrój naszych mieszkań.
2. Już od wczoraj, dziś i w najbliższych dniach poświęcone opłatki przyniosą do naszych domów upoważnione osoby. Każda rodzina otrzyma w prezencie Kalendarz Parafialny na 2014 r. Przypominamy, że ofiary składane przy tej okazji przeznaczone są na ogrzewanie kościoła (pierwsza część) i na fundusz organistowski.
3. W tym tygodniu pierwszy czwartek, piątek i pierwsza sobota miesiąca. W czwartek przed Mszą Św. od godz. 16.3o Akcja Katolicka prowadzi adorację Najśw. Sakramentu połączoną z modlitwą o nowe powołania   kapłańskie, zakonne oraz okazja do spowiedzi, którą prosimy nie odkładać na piątek. W piątek od godz. 16.oo – 17.oo adoracja Najśw. Sakramentu i okazja do spowiedzi św., a przed południem odwiedziny duszpasterskie chorych. 
4. Dziś w naszej parafii gości przedstawiciel Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyśla, by podziękować za wsparcie duchowe i materialne okazywane tej uczelni w ciągu roku. Składka mszalna z dzisiejszej niedzieli jest przeznaczona na potrzeby Seminarium Duchownego. Po Mszy Św. o godz. 7.3o zaplanowane jest spotkanie z osobami należącymi do Dzieła Pomocy Powołaniom i Róż Żywego Różańca. Prosimy o pozostanie w kościele.
5. Na pomoc cierpiącym mieszkańcom Filipin przed kościołami naszej parafii zebrano 2760zł. Bóg zapłać za hojność. Serdecznie dziękujemy za ofiary złożone na grodzenie cmentarza, w kopertach na tacę i przez konto bankowe zgromadzono w minionym tygodniu 2550zł.
6. W najbliższą niedzielę  UROCZYSTOŚĆ NIEPOKALANEGO POCZĘCIA NAJŚW. MARYI PANNY. Podczas Mszy Św. o 11.oo  odbędzie się obrzęd poświęcenia i nałożenia medalików dzieciom z klasy drugiej z terenu parafii. Prosimy, by rodzice z dziećmi przyszli do kościoła już o 10.45. Od piątku trwa nowenna przed tą uroczystością. Zapraszamy do udziału szczególnie osoby należące do Rycerstwa Niepokalanej.
7. Caritas Archidiecezji Przemyskiej zaprasza do włączenia się w akcję Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom.  Wigilijne świece - symbol akcji są dostępne w zakrystii w cenie 5zł.  Należy jednak pamiętać, że nie jest to cena świecy, ale ofiara przeznaczona na pomoc dla najbiedniejszych. Dochód z dystrybucji świec przeznaczony jest na całoroczne dożywianie tysięcy dzieci w szkołach i świetlicach, na pomoc edukacyjną oraz letni wypoczynek.
8. Za tydzień Dzień Modlitwy za Kościół na Wschodzie. W Polsce zbiórka do puszek na pomoc tym Kościołom. W naszej parafii zbiórkę organizują przedstawiciele Akcji Katolickiej.
9. W czwartek, 05 grudnia, zaplanował przyjazd do naszej parafii Św. Mikołaj. Do kościoła parafialnego przyjedzie o godz. 16.oo. Pan kościelny już od 15.15 będzie czuwał, by godnie przywitać dostojnego gościa.
10. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej, zwłaszcza tygodnika „Niedziela” i „Gość Niedzielny”. Na stoliku prasowym są też do nabycia wolne egz. magazynu sobotnio-niedzielnego „Nasz Dziennik”.

Naszą Ojczyznę polecajmy wstawiennictwu Św. Michała Archanioła


 
 
Wszelkie prawa zastrzeżone